Szimfonikus zenekar (Forrás: Bácskai Erzsébet)
1950-ben a komolyzenei tanulmányaikat folytató, és a kollégiumban lakó komoly-zenészekből alakult a Tánckart kísérő kamarazenekar. 1952-ben a Rajkózenekar megalakításával egyidejűleg működésük az MTH Együttes keretei között megszűnt.
Az együttes vezetése felismerve ennek a művészeti ágnak a hiányát, Simon Albert karmesterrel, a Zeneakadémia docensével felvette a kapcsolatot és tárgyalt, hogy a zenekari képzést/gyakorlatot az Együttes keretei között végezzék. Ehhez Szigeti Pál igazgató megszerezte a Zeneakadémia vezetésének hozzájárulását, valamint az akkori Művelődési Minisztérium Zenei Osztályának anyagi támogatását. A megállapodás feltétele volt, hogy a zenekari tagok az együttes feladataiba bekapcsolódnak, és művészi feladataikat az Együttes Szimfonikus zenekaraként látják el.
A Szimfonikus zenekar az Országos Filharmónia szervezésében több egész estés koncertet adott, valamint sokszor lépett fel az együttes kórusainak közreműködésével (Egyetemi Énekkar, Központi Énekkar).
Egy ideig másodkarmesterük volt Jancsovics Antal karmester. Az együttes Szimfonikus zenekarát hangversenyük alkalmával dirigálta Ferencsik János, Pál Tamás és több neves karmester.
Külföldi fellépésük volt többek között NDK-ban (1968), Eisenach központtal megrendezett „Bach ünnepségek” sorozat (Weimar, Gotha, Erfurt). Lengyelországban is bemutatkozhattak Bydgoscz-ban, az ott megrendezett Zenei Fesztiválon.
A zenekarban zenekari titkárként is működött Fodor Péter nagybőgő, és Wittmann Árpád fagott művész.
Új Zenei Stúdió
Az együttes Szimfonikus zenekarában játszó, zeneszerzést is tanuló zeneakadémiai hallgatók, 1970-ben megalapították a kortárs zenét játszó Új Zenei Stúdiót.
Az alapító tagok: Kocsis Zoltán, Vidovszky László, Sáry László, Wilheim András, Dukay Barnabás, Eötvös Péter.
Itthon és külföldön saját, egyedi hangzású saját szerzeményeiket, hommageokat, illetve kortárs zeneszerzők műveit tűzték műsorukra.
Emlékezetes külföldi fellépésük a Művelődési Minisztérium felkérésére, a Szimfonikus zenekarral Lengyelországban, a „Varsói Ősz” Modern Zenei Fesztiválon volt. A fellépésen többek között részt vett Kocsis Zoltán zongoraművész-zeneszerző, Vidovszky László zeneszerző, Sáry László zeneszerző, a Kodály Quartett, Fábián Márta cimbalomművész és Tarjáni Ferenc kürtművész. A vendégszereplésen a zenekar karmestere Simon Albert volt.
Az Új Zenei Stúdió megalakulásának 20. évfordulóját az Együttes székházában ünnepelte 1990-ben. Az ünnepségen Csengery Adrienne operaénekes és Eötvös Péter zeneszerző is szerepelt. Az est műsorát a Magyar Televízió rögzítette.